Results – JWOC Tour Day 2 Velling-Snabegaard

2019-07-08
D-Let
(1 / 1)
Time
Behind
1.
Anni Østergaard
Mariager Fjord OK
28:16
D10
(13 / 13)
Time
Behind
1.
Torun Jørgensen
Tisvilde Hegn OK
15:28
2.
Kristine Skouboe
Horsens OK
18:11
+2:43
3.
Randi Aamand
IL Dyre Vaa
21:14
+5:46
4.
Sunniva Tjønn Jacobsen
Idrettslaget Dyre Vaa
21:16
+5:48
5.
Anna Kjær Ingvardsen
FIF Hillerød Orientering
22:29
+7:01
5.
Lærke Konring Larsen
FIF Hillerød Orientering
22:29
+7:01
7.
Maja Sjøgren Carlsen
Freidig
22:38
+7:10
8.
Dagmar Marager
Allerød OK
23:28
+8:00
9.
Sara Terkelsen Garcia
OK GORM
23:38
+8:10
10.
Frida Ingeborg Eikanger
Gneist IL
25:15
+9:47
11.
Gabrielle Salmon
Auckland
27:04
+11:36
12.
Johanne Ragvin Rystad
Nydalens SK
33:56
+18:28
Tiril Markussen Prydz
Neverfjord IL
DNS
D12
(10 / 10)
Time
Behind
1.
Eva Baldrianova
USK Prague
21:15
2.
Astrid Faber Fenger-Grøn
Silkeborg OK
22:28
+1:13
3.
Ragnhild Øhlenschlæger Nielsen
Silkeborg OK
22:53
+1:38
4.
Sophie Nyfeler
OLG Thun
25:07
+3:52
5.
Linnéa Edvardsson
Eksjö SOK
25:26
+4:11
6.
Anna Kaldahl Hornbæk
OK Pan
26:00
+4:45
7.
Nikki Weihart
OHOC
29:56
+8:41
8.
Klara Zakourilova
USK Praha
37:08
+15:53
9.
Nicole Aleksieva
Quantico Orienteering Club
44:08
+22:53
Sigrid Aamand
IL Dyre Vaa
MP
D12B
(1 / 1)
Time
Behind
1.
Silke Konring Larsen
FIF Hillerød Orientering
23:31
D14
(10 / 10)
Time
Behind
1.
Laura Kaldahl Hornbæk
OK Pan
30:02
2.
Hedda Erica Eikanger
Gneist IL
32:50
+2:48
3.
Sigrid Øhlenschlæger Nielsen
Silkeborg OK
34:05
+4:03
4.
Hana Malecková
USK Praha
36:19
+6:17
5.
Andrea Ebert Svenningsen
Rold Skov OK
43:42
+13:40
6.
Kirstin Zwahlen
Zwahlens Seeland
43:58
+13:56
7.
Johanne Skouboe
Horsens OK
44:23
+14:21
Ella Klærke Mikkelsen
Horsens OK
MP
milla key
Melbourne Forest racers
MP
Cecilie Ertmann
Allerød OK
DNS
D14B
(3 / 3)
Time
Behind
1.
Emma Holm
Seoul Flyers Running Club
25:31
Natalie Salmon
Auckland
DNF
Thea Elida Aksvik Wienenga
Idrettslaget Dyre Vaa
DNS
D16
(21 / 21)
Time
Behind
1.
Eva Örnhagen Jørgensen
OK Snab
45:06
2.
Amanda Granqvist
OK Ravinen
47:17
+2:11
3.
Elanor Henriksen
Horsens OK
48:03
+2:57
4.
Markéta Kodejšová
USK Praha
48:43
+3:37
5.
Jolana Štraitová
USK Praha
48:51
+3:45
6.
Klára Aschermannová
USK Praha
49:35
+4:29
7.
Elsa Sonesson
Falköpings AIK OK
53:05
+7:59
8.
Marie Møller Nielsen
OK Pan
54:01
+8:55
9.
Siri Simonsen
FIF Hillerød Orientering
56:53
+11:47
10.
Isabella Zinzan-Dickie
Peninsula and Plains Orienteers
56:55
+11:49
11.
Dicte Højbjerg Andersen
Helsingør SOK
57:18
+12:12
12.
Vendula Teringlova
USK
58:05
+12:59
13.
Laura Bobach
Rold Skov OK
1:00:53
+15:47
14.
Sara Guldmann
OK Pan
1:02:55
+17:49
15.
Hana Beranova
USK Praha
1:06:09
+21:03
16.
Daisy York
Peninsula and Plains Orienteers
1:07:20
+22:14
17.
Annika MIHATA
Cascade OC
1:13:01
+27:55
Lena Nyfeler
OLG Thun
MP
Valentyna Kopecka
USK Prague
MP
Anna Taagehøi Nykjær
OK Pan
DNF
Amalie Ertmann
Allerød OK
DNS
D20
(20 / 20)
Time
Behind
1.
Erika Källvik Leufvén
Åmåls OK
1:00:16
2.
Penelope Salmon
Auckland
1:02:18
+2:02
3.
Tereza Aschermannová
USK Praha
1:03:41
+3:25
4.
Sara Lysemose Poulsen
Silkeborg OK
1:04:45
+4:29
5.
Müller Flurina
OLG Galgenen
1:06:26
+6:10
6.
Christa Blach
Kolding Orienteringsklub
1:09:10
+8:54
7.
Mairi Eades
Interlopers
1:12:00
+11:44
8.
Johanne Biering
Silkeborg OK
1:19:08
+18:52
9.
Justė Skaisgirytė
Lithuania
1:19:32
+19:16
10.
Emely Weihart
OHOC
1:22:17
+22:01
11.
Kaisa Rooba
Rakvere OK
1:22:30
+22:14
12.
Rikke Rasmussen
OK Snab
1:31:54
+31:38
13.
Austė Skaisgirytė
Lithuania
1:34:38
+34:22
14.
Jessica Colleran
Cascade Orienteering Club
1:35:30
+35:14
15.
Alexis Merka
QOC
1:46:41
+46:25
Cecilie Spendrup Petersen
Ballerup OK
MP
Ellen Currie
Garingal Orienteers
MP
MIHO YAMAZAKI
PARAWANGA
MP
Nanna Lysemose Poulsen
Silkeborg OK
MP
Hedda Raadal Bjørlo
Halden skiklubb
DNS
D20AK
(2 / 2)
Time
Behind
1.
Svenja Zwahlen
Zwahlens Seeland
1:19:05
Eva Beranova
USK Praha
DNS
D20B
(2 / 2)
Time
Behind
1.
Lea Mina Zbinden
OLV Baselland
51:10
2.
Oriana Riley
Uden klub
55:56
+4:46
D21
(8 / 8)
Time
Behind
1.
NICOLINE FRIBERG KLYSNER
FIF Hillerød
1:10:57
2.
Mathilde Nørgård Kracht
Tisvilde Hegn OK
1:15:31
+4:34
3.
Therese Feyling Haare
Konnerud IL
1:16:16
+5:19
4.
Masha Semak
Farum OK
1:17:58
+7:01
5.
Roisin Long
UCDO
1:18:29
+7:32
6.
Renee Beveridge
North West Orienteering Club
1:19:26
+8:29
andrea müller
thurgorienta
MP
Natasha Key
Melbourne Forest racers
MP
D21AK
(8 / 8)
Time
Behind
1.
Astrid Fugleneb Aamand
IL Dyre Vaa
48:52
2.
Pernille Ibsen Lervåg
Velledalen IL
48:55
+0:03
3.
Rachel Hendrie
FVO
1:01:23
+12:31
4.
Jenny Ray
OK77
1:02:43
+13:51
5.
Adela Kasparova
USK
1:03:05
+14:13
6.
Laura Hendrie
FVO
1:10:59
+22:07
7.
Samantha Glowacki
Minnesota Orienteering Club
1:32:50
+43:58
Line Elgård Nielsen
OK ØST Birkerød
DNS
D35
(2 / 2)
Time
Behind
1.
Valentina Dimitrova
Gneist IL
1:26:25
2.
Louise Bierkampf Gjørup
OK Snab
1:34:58
+8:33
D35B
(1 / 1)
Time
Behind
1.
Janne Fossum Malmring
Freidig
58:22
D40
(4 / 4)
Time
Behind
1.
Monica Berglund
Kolding OK
54:12
2.
Marianne Holm
Seoul Flyers Running Club
57:12
+3:00
3.
Mette Marie Lungholt
Odense OK
1:31:41
+37:29
4.
Petya Aleksieva
Quantico Orienteering Club
2:10:27
+76:15
D45
(17 / 17)
Time
Behind
1.
Ulrika Örnhagen Jørgensen
OK Snab
48:55
2.
Müller-Hotz Franziska
OLG Galgenen
49:01
+0:06
3.
Krivdová Lenka
K.O.B. Chocen
49:02
+0:07
4.
Anna Envall
IKHP
49:18
+0:23
5.
Elin Nørgård Kracht
PI-København
49:50
+0:55
6.
Béatrice de Longueville
ASUB (Brussels)
54:38
+5:43
7.
Angelica Riley
DVOA
55:13
+6:18
8.
Nina Hoffmann
OK Sorø
55:26
+6:31
9.
Jenni Adams
Tisvilde Hegn OK
55:47
+6:52
10.
Sheila Corbett
Sage
56:15
+7:20
11.
Irene K. Mikkelsen
Horsens OK
57:10
+8:15
12.
anne nilsen
Ås-NMBU orientering
1:09:45
+20:50
13.
Dorthe Munktved
Allerød OK
1:22:15
+33:20
14.
Sannie Ebert Jacobsen
Rold Skov OK
1:22:33
+33:38
15.
Angelique De Grande
Omega
1:27:33
+38:38
16.
Rita Deininger
OLG St. Gallen/App.
1:27:52
+38:57
Judith Suter-Schadegg
OLG CORDOBA
MP
D45AK
(8 / 8)
Time
Behind
1.
Judit Füzy
OSC
55:09
2.
Helena Zakourilova
USK Praha
55:25
+0:16
3.
priski polsini
OLV Baselland
59:54
+4:45
4.
Annika Leufvén
Åmåls OK
1:00:55
+5:46
5.
Natalie Zwahlen
Zwahlens Seeland
1:26:17
+31:08
6.
Jannie Nielsen
Holbæk OK
1:31:17
+36:08
Jane Carcas
Interlopers
MP
Melisa Zinzan
Peninsula and Plains Orienteering
MP
D45B
(3 / 3)
Time
Behind
1.
Racahel Donovan
Auckland
41:31
2.
Helena Sonesson
Falköpings AIK OK
1:02:44
+21:13
Rikke Ertmann
Allerød OK
DNS
D50
(23 / 23)
Time
Behind
1.
Maria Jonsson
Nydalens SK
51:18
2.
PALCAU Marie-Violaine
PALC'O
53:35
+2:17
3.
Rona Molloy
Forth Valley Orienteers
57:36
+6:18
4.
hilde vassend
Porsgrunn o-lag
59:36
+8:18
5.
Aebersold Gaby
ol.biel.seeland
59:41
+8:23
6.
Sandra Simonsen
FIF Hillerød Orientering
1:06:49
+15:31
7.
Katja Gassner
Naturfreunde Wien
1:07:01
+15:43
8.
Ethna Cavanagh
Faaborg OK
1:09:07
+17:49
9.
Lone Rasmussen
OK Snab
1:10:37
+19:19
10.
CALANDRY Lucia
Annecy Sports Orientation
1:10:46
+19:28
11.
Anne Bloch Frandsen
OK Sorø
1:12:04
+20:46
12.
Barbora Smelikova
SK Vazka Bratislava
1:15:01
+23:43
13.
Bente Kjær Hemmingsen
FIF Hillerød Orientering
1:17:37
+26:19
14.
VUITTON Christelle
ASUL
1:23:16
+31:58
15.
Barbara Nyfeler
OLG Thun
1:24:21
+33:03
16.
Karine BOULET
Dinan Course d'Orientation
1:27:39
+36:21
17.
Helle Termansen
OK Syd
1:34:43
+43:25
18.
Lykke Berg
Herlufsholm OK
1:40:14
+48:56
19.
Oksanen Kristiina
Ikaalisten Nouseva-Voima
1:50:19
+59:01
Eva Smedegaard
Søllerød OK
MP
Marianne Lynge Krogh
Kolding OK
MP
Brenda Blacklock
Indiana Crossroads Orienteering
DNF
Claudia Bonek
Naturfreunde Wien
DNS
D55
(15 / 15)
Time
Behind
1.
Hanne Staugaard
Kolding OK
1:01:49
2.
Anette Lund
OK GORM
1:05:02
+3:13
3.
Toni Brown
Bushflyers Australia
1:05:33
+3:44
4.
Fiona Hendrie
FVO
1:13:49
+12:00
5.
Lindsey King
AIRE
1:14:38
+12:49
6.
Louise Capper
Lakeland
1:16:35
+14:46
7.
Christine Brown
Esk Valley Orienteering Club
1:19:45
+17:56
8.
Hanne Ljungberg
OK Syd
1:23:29
+21:40
9.
Helle Schou
OK Snab
1:23:50
+22:01
10.
Britta Ank Pedersen
Horsens OK
1:27:20
+25:31
11.
Joanna Parr
Big Foot
1:52:14
+50:25
12.
Lisa Tantholdt
OK ØST Birkerød
2:02:34
+60:45
Dorte Jenny Bak
Aalborg Orienteringsklub
MP
Helle M. Frederiksen
Ballerup OK
MP
Lone Jørgensen
Herlufsholm OK
MP
D55AK
(2 / 2)
Time
Behind
1.
Kate Nielsen
OK Snab
1:03:32
2.
Kaye Griffiths
North West Orienteering Club
2:02:40
+59:08
D60
(7 / 7)
Time
Behind
1.
Birgitte Halle
Aarhus 1900 Orientering
58:24
2.
Lone Dybdal
Aarhus 1900 Orientering
59:06
+0:42
3.
Karen Clark
RREBOR
1:01:35
+3:11
4.
Inge Price Jensen
Odense OK
1:05:13
+6:49
5.
Pia Kadziola
Maribo OK
1:05:50
+7:26
6.
Ellis Byrgiel Sommer
OK ØST Birkerød
1:52:49
+54:25
Eva Konring Olesen
FIF Hillerød Orientering
DNS
D65
(12 / 12)
Time
Behind
1.
Marietta Nussbaum
OLG Suhr
1:01:19
2.
Pia Gade
Viborg OK
1:07:58
+6:39
3.
Emma Grete Feyling Haare
Konnerud IL
1:11:49
+10:30
4.
Monica Roeling
KOVZ
1:17:14
+15:55
5.
Jill Smith
RREBOR
1:18:14
+16:55
6.
Tove Straarup
Horsens OK
1:22:41
+21:22
7.
Birte Sivebæk
Aarhus 1900 Orientering
1:28:14
+26:55
8.
Betty Folino
FIF Hillerød Orientering
1:37:50
+36:31
Birgit Rasmussen
Aarhus 1900 Orientering
MP
Lone Christensen
Aarhus 1900 Orientering
MP
Madlen Zwahlen
Zwahlens Seeland
MP
Susan Roome
RREBOR
MP
D70
(8 / 8)
Time
Behind
1.
Elin Holm Jensen
Horsens OK
25:51
2.
Rigmor Schou
Mariager Fjord OK
26:43
+0:52
3.
Haldis Olaug Glendrange
Stavanger Orienteringsklubb
30:54
+5:03
4.
Jette Stepputat
Søllerød OK
33:31
+7:40
5.
Kirsten Nymann Petersen
OK ØST Birkerød
34:24
+8:33
6.
Jane Thode Jensen
Nordvest OK
36:19
+10:28
7.
Asta Terkelsen
OK GORM
41:52
+16:01
8.
Lena Deleuran Nørgaard
Aarhus 1900 Orientering
41:55
+16:04
D80
(1 / 1)
Time
Behind
1.
Barbara George
NOR
48:32
H10
(10 / 10)
Time
Behind
1.
Niclas Cook Simonsen
FIF Hillerød Orientering
14:19
2.
Nathan Jansen
Omega
14:27
+0:08
3.
Emil Klostergaard Rokkjær
OK Pan
15:58
+1:39
4.
Tobias Ibsen Lervåg
Velledalen IL
18:08
+3:49
5.
Linus Fossum Malmring
Freidig
19:03
+4:44
6.
Emil Kjær Ingvardsen
FIF Hillerød Orientering
19:13
+4:54
7.
Mikkel Ibsen Lervåg
Velledalen IL
21:08
+6:49
8.
Thomas Gerardo Hansen Petersen
OK ØST Birkerød
21:16
+6:57
9.
Hamish Zinzan
Peninsula and Plains Orienteering
27:48
+13:29
10.
Jonas Klærke Mikkelsen
Horsens OK
28:35
+14:16
H12
(8 / 8)
Time
Behind
1.
Daniel Smelik
Rapid Bratislava
21:27
2.
CALANDRY Simon
Annecy Sports Orientation
21:47
+0:20
3.
Jacob Holm
Seoul Flyers Running Club
25:27
+4:00
4.
Oscar Terkelsen Garcia
OK GORM
25:29
+4:02
5.
Zsolt Gárdonyi
OSC
27:46
+6:19
6.
Kirill Eikanger
Gneist IL
28:35
+7:08
7.
Thomas Jansen
Omega
31:00
+9:33
Mattias Klostergaard Rokkjær
OK Pan
MP
H12B
(1 / 1)
Time
Behind
1.
Thomas Zinzan
Peninsula and Plains Orienteering
19:52
H14
(13 / 13)
Time
Behind
1.
Casper Staehelin Blakskjær
OK Pan
32:39
2.
Axel Örnhagen Jørgensen
OK Snab
34:10
+1:31
3.
Asbjørn Faber Fenger-Grøn
Silkeborg OK
34:34
+1:55
4.
Vilém Štrait
USK Praha
35:03
+2:24
5.
CALANDRY Johan
Annecy Sports Orientation
35:09
+2:30
6.
Johannes Marager
Allerød OK
37:30
+4:51
7.
August Gabs
OK Melfar
38:14
+5:35
8.
Tom Weihart
OHOC
38:26
+5:47
9.
Rasmus Berglund
Kolding OK
39:51
+7:12
10.
Tim Lundberg
OK Renen
40:50
+8:11
11.
Mads Christian Maarup
Allerød OK
43:31
+10:52
12.
Rasmus Edvardsen
OK Snab
48:08
+15:29
13.
Gustav Kjær Hemmingsen
FIF Hillerød Orientering
54:27
+21:48
H14B
(1 / 1)
Time
Behind
1.
Eirik Tjønn Jacobsen
Idrettslaget Dyre Vaa
25:43
H16
(18 / 18)
Time
Behind
1.
Gian-Andri Müller
OLG Galgenen
51:33
2.
Daniel Bolehovsky
USK Praha
53:13
+1:40
3.
Alfred Bjørnerød
OK Moss
55:51
+4:18
4.
Gustav Holmberg
Uden klub
57:32
+5:59
5.
Matyas Zakouril
USK Praha
57:38
+6:05
6.
Tobias Olloz
Tisvilde Hegn OK
57:42
+6:09
7.
Adam Titz
USK Prague
57:53
+6:20
8.
Gaël Amerijckx
ASUB (Brussels)
1:01:45
+10:12
9.
Villads Skovbjerg
OK Pan
1:02:09
+10:36
10.
Marek Sterba
USK Praha
1:03:36
+12:03
11.
Jonas Ellegård Kokholm
Horsens OK
1:03:46
+12:13
12.
Valdemar Marager
Allerød OK
1:06:02
+14:29
13.
Jacob Klærke Mikkelsen
Horsens OK
1:07:46
+16:13
14.
CALANDRY Raphaël
Annecy Sports Orientation
1:22:18
+30:45
15.
Joshua Colleran
Cascade Orienteering Club
1:29:49
+38:16
16.
Tomas Baldrian
USK Prague
1:30:17
+38:44
Dominik Prusa
USK Praha
MP
Mikkel Berglund
Kolding OK
MP
H20
(22 / 22)
Time
Behind
1.
Elias Hinge Krogsgaard
Silkeborg OK
1:15:21
2.
Jacob Steinthal
FIF Hillerød
1:16:23
+1:02
3.
Johan Halkjær Dupont
OK Pan
1:18:09
+2:48
4.
Jeppe Edvardsen
OK Snab
1:19:50
+4:29
5.
Theis Munktved
Allerød OK
1:20:00
+4:39
6.
Keegan Harkavy
NEOC
1:23:38
+8:17
7.
Lasse Falck Weber
Tisvilde Hegn OK
1:26:31
+11:10
8.
Malte Kjær Hemmingsen
FIF Hillerød Orientering
1:26:32
+11:11
9.
Morten Rindom Knudsen
OK Melfar
1:32:03
+16:42
10.
Oscar Sig Tranberg
Silkeborg OK
1:33:05
+17:44
11.
Jari Suter
OLG CORDOBA
1:35:05
+19:44
12.
Erik Hæstad Bjørnstad
Fossum
1:42:01
+26:40
13.
Lukas Kjær Hemmingsen
FIF Hillerød Orientering
1:42:56
+27:35
14.
Kai MIHATA
Cascade OC
1:47:59
+32:38
15.
Casper Thygesen
OK Snab
1:51:17
+35:56
16.
jensen Key
Melbourne Forest racers
2:08:46
+53:25
17.
Zachary Armin Kuder
Orienteering USA (OUSA)
2:21:14
+65:53
18.
Luan Swart
Kulgun 225 Orienteers
2:24:50
+69:29
Jeppe Liengård Caspersen
OK Snab
MP
Michal Bolehovsky
USK Praha
MP
Yi You
Hong Kong
MP
Jonas Gabs
OK Melfar
DNF
H20AK
(1 / 1)
Time
Behind
1.
Soma Gárdonyi
OSC
1:00:25
H21
(10 / 10)
Time
Behind
1.
Lukas Deininger
OLG St. Gallen/App.
1:10:08
2.
Flemming Jørgensen
OK Snab
1:27:20
+17:12
3.
Rasmus Rasmussen
OK Snab
2:00:15
+50:07
4.
Videlin Aleksiev
Quantico Orienteering Club
2:00:53
+50:45
5.
Thomas Emil Jensen
Horsens OK
2:08:10
+58:02
Itsuki Ito
Yastugatake Leisure Center
MP
Pauli Leinonen
Lahden Suunnistajat
MP
Sebastian Hansen
Herlufsholm OK
MP
Emil Granqvist
OK Ravinen
DNS
Kristian Vad
Horsens OK
DNS
H21AK
(8 / 8)
Time
Behind
1.
Rune Rystad
Nydalens SK
59:34
2.
Nils ALbert Aamand
IL Dyre Vaa
59:55
+0:21
3.
Erik Feyling Haare
Konnerud IL
1:03:33
+3:59
4.
Frederik E. Krogh
OK ØST Birkerød
1:18:26
+18:52
5.
Arnau Ormella
Amager OK
1:21:22
+21:48
6.
Odin Linga
I.L. Gular
1:30:37
+31:03
7.
Daniel Nørgaard Bachmann
Amager OK
2:17:23
+77:49
Mads E Juhl
OK H.T.F.
MP
H21B
(1 / 1)
Time
Behind
1.
Laust Kadziola
Maribo OK
1:05:24
H35
(2 / 2)
Time
Behind
1.
Sune Dupont
Aarhus 1900 Orientering
1:15:40
2.
Juhana Pakkasmaa
Otaniemen Jyllääjät
1:23:42
+8:02
H40
(8 / 8)
Time
Behind
1.
Jens Knud Maarup
Allerød OK
1:01:23
2.
Mads Ingvardsen
FIF Hillerød Orientering
1:01:32
+0:09
3.
Kim Jansen
Omega
1:13:36
+12:13
4.
Jakob Gade
Viborg OK
1:20:07
+18:44
5.
Eivind Sjøgren Olsen
Freidig
1:28:42
+27:19
6.
Thomas Herbert Kokholm
Horsens OK
1:30:40
+29:17
Martin Senn
OLG Bern
MP
Wai Nang Chung
Hong Kong Orienteering Club
MP
H45
(17 / 17)
Time
Behind
1.
Bjarte Eikanger
Gneist IL
1:00:57
2.
Chris Terkelsen
OK GORM
1:01:06
+0:09
3.
Brian May
Sage Orienteering Club
1:08:09
+7:12
4.
Samuel Nyfeler
OLG Thun
1:13:39
+12:42
5.
Lars Berglund
Kolding OK
1:15:02
+14:05
5.
Wyatt Riley
DVOA
1:15:02
+14:05
7.
Jens Liengård
OK Snab
1:15:18
+14:21
8.
Carsten Jørgensen
Tisvilde Hegn OK
1:16:22
+15:25
9.
Pavel Bolehovsky
USK Praha
1:16:39
+15:42
10.
Mads Mikkelsen
Horsens OK
1:22:30
+21:33
11.
Christophe Amerijckx
ASUB (Brussels)
1:24:28
+23:31
12.
Anders Marager
Allerød OK
1:30:45
+29:48
13.
Robert Minto
Indiana Crossroads Orienteering
1:36:35
+35:38
14.
Olle Malmring
Freidig
1:46:42
+45:45
15.
Søren Albæk Jensen
Amager OK
1:47:24
+46:27
Håkan Sonesson
Falköpings AIK OK
MP
Brett Weihart
OHOC
DNS
H45AK
(10 / 10)
Time
Behind
1.
Lars Munktved
Allerød OK
56:07
2.
Vaclav Zakouril
USK Praha
1:01:01
+4:54
3.
Stig R. Knudsen
OK GORM
1:06:47
+10:40
4.
Márk Gárdonyi
OSC
1:11:15
+15:08
5.
Kristian M. Øllgaard
OK GORM
1:13:31
+17:24
6.
Jørgen Østergaard
Mariager Fjord OK
1:15:53
+19:46
7.
Reto Zwahlen
Zwahlens Seeland
1:31:58
+35:51
Flemming Sparre Sørensen
Amager OK
MP
Jesper Kracht
PI-København
MP
Peter Dickie
Peninsula and Plains Orienteering
MP
H45B
(4 / 4)
Time
Behind
1.
Zdenek Kodejš
USK Praha
46:53
2.
Mogens Tornby Stender
Rold Skov OK
49:07
+2:14
3.
Paul Salmon
Auckland
59:55
+13:02
4.
Per Morten Winenega
Idrettslaget Dyre Vaa
1:14:05
+27:12
H50
(25 / 25)
Time
Behind
1.
Ferri Gassner
Naturfreunde Wien
55:53
2.
Lars Simonsen
FIF Hillerød Orientering
59:12
+3:19
3.
Reto Müller
OLG Galgenen
59:17
+3:24
4.
Nik Suter-Schadegg
OLG CORDOBA
59:29
+3:36
5.
Andreas Rangert
IKHP
59:46
+3:53
6.
Noël Nijsten
Borasca
1:01:18
+5:25
7.
PALCAU Valentin
PALC'O
1:02:34
+6:41
8.
Allan Hougaard
Aarhus 1900 Orientering
1:03:21
+7:28
9.
Krivda Ivan
K.O.B. Chocen
1:06:09
+10:16
10.
Pierre Elias
ACA
1:06:11
+10:18
11.
Karel Pilar
KCT As
1:06:14
+10:21
12.
Dan Mayland
DVOA
1:06:18
+10:25
13.
Per Källvik
Åmåls OO
1:06:19
+10:26
14.
Claus Grøn Lyngby
OK GORM
1:11:27
+15:34
15.
Thomas Gabs
OK Melfar
1:14:04
+18:11
16.
Anders Knudsen
Herlufsholm OK
1:20:09
+24:16
17.
Max Prang
Fredensborg OK
1:21:55
+26:02
18.
Jonathan Molloy
Forth Valley Orienteers
1:22:49
+26:56
19.
Eric BOULET
Dinan Course d'Orientation
1:26:02
+30:09
20.
Max Carcas
Interlopers
1:34:52
+38:59
21.
Henrik Petersen
Ballerup OK
2:03:41
+67:48
Henrik Mathiesen
Herlufsholm OK
MP
Juraj Smelik
Rapid Bratislava
MP
Max c
Interlopers
DNS
Michael Ertmann
Allerød OK
DNS
H55
(26 / 26)
Time
Behind
1.
Reto Zbinden
OLV Baselland
1:02:15
2.
Aebersold Christian
ol.biel.seeland
1:02:25
+0:10
3.
Nigel Bunn
TVOC
1:03:01
+0:46
4.
Jørgen Schnack
Aalborg OK
1:03:58
+1:43
5.
Peter Lais
OLG Suhr
1:11:22
+9:07
6.
VUITTON Christophe
ASUL
1:12:11
+9:56
7.
knut bjørkelo
kolbotn & skimt OL
1:12:41
+10:26
8.
Simon George
Big Foot
1:15:45
+13:30
9.
Michael Fischer
Aalborg OK
1:17:10
+14:55
10.
Carsten Lind
OK FROS
1:19:50
+17:35
11.
Jesper Børsting
Herlufsholm OK
1:21:05
+18:50
12.
Jens Bentsen
OK ØST Birkerød
1:21:26
+19:11
13.
Peter H Juhl
OK H.T.F.
1:27:01
+24:46
14.
Søren Klingenberg
Faaborg OK
1:31:57
+29:42
15.
Peter Baecker Hansen
OK ØST Birkerød
1:32:14
+29:59
16.
Allan Grundsøe
Odense OK
1:36:13
+33:58
17.
Niels Nygaard Jensen
OK Snab
1:38:08
+35:53
18.
Karsten Jøhnk
OK Syd
1:41:23
+39:08
19.
Michael Termansen
OK Syd
1:44:40
+42:25
20.
Adrian Griffiths
North West Orienteering Club
1:52:39
+50:24
21.
Colin Currie
Garingal Orienteers
2:17:48
+75:33
Jens Viktor Nørgaard
FIF Hillerød Orientering
MP
Søren Bak
Aalborg Orienteringsklub
MP
Torben Schorlemmer
Ballerup OK
MP
Frank Krog Jensen
Horsens OK
DNS
Peter Bonek
Naturfreunde Wien
DNS
H55AK
(5 / 5)
Time
Behind
1.
Henrik Nielsen
Holbæk OK
1:07:12
2.
Alan Corbett
Sage
1:17:51
+10:39
3.
Ian Hendrie
FVO
1:54:24
+47:12
Peter Skov Nielsen
OK Snab
MP
Svend Tantholdt
OK ØST Birkerød
MP
H60
(21 / 21)
Time
Behind
1.
warren key
Melbourne Forest racers
45:07
2.
Nils Hæstad
Fossum
46:17
+1:10
3.
Sören Jonsson
Nydalens SK
49:11
+4:04
4.
Jess Rasmussen
Viborg OK
51:23
+6:16
5.
Graham Capper
Lakeland
54:15
+9:08
6.
Lars Hanghøj Petersen
Ballerup OK
54:43
+9:36
7.
Torkil Hansen
PI-København
56:19
+11:12
8.
Dieter Eichenberger
OLG Suhr
57:37
+12:30
9.
David Poland
Bushflyers Australia
58:54
+13:47
10.
Svein Linga
I.L. Gular
58:56
+13:49
11.
Robert King
AIRE
1:01:11
+16:04
12.
Lars T. Munch
OK Snab
1:04:15
+19:08
13.
Henning Schou
OK Snab
1:08:44
+23:37
14.
Niels Aabye
Ballerup OK
1:11:16
+26:09
15.
Jens Peter Gundorf
OK ØST Birkerød
1:13:14
+28:07
16.
Hans Jørgen Vad
Horsens OK
1:14:21
+29:14
17.
Erling Trankjær
Holstebro OK
1:16:26
+31:19
18.
Erik Krogh
Kolding OK
1:19:17
+34:10
19.
Andrew Cumming Thom
PARAWANGA
1:25:01
+39:54
20.
Torben Kristensen
Herlufsholm OK
1:28:01
+42:54
Peter Prydz
Neverfjord IL
DNS
H65
(18 / 18)
Time
Behind
1.
peter foppen
minor
59:05
2.
Martyn Roome
RREBOR
1:01:34
+2:29
3.
Svend Erik Mathiassen
Helsingør SOK
1:03:34
+4:29
4.
Niels Møller Petersen
OK FROS
1:04:20
+5:15
5.
Urs Nussbaum
OLG Suhr
1:07:02
+7:57
6.
Emil Olesen
FIF Hillerød Orientering
1:10:19
+11:14
7.
Sven Madsen
OK FROS
1:11:05
+12:00
8.
Jørn H. Klausen
OK Syd
1:12:25
+13:20
9.
Henrik Dagsberg
OK Pan
1:17:06
+18:01
10.
Peter Nørgaard
Ballerup OK
1:22:09
+23:04
11.
Robert Zwahlen
Zwahlens Seeland
1:27:40
+28:35
12.
Hans Lyder Haare
Konnerud IL
1:29:46
+30:41
13.
Kim Folander
FSK Orientering
1:56:52
+57:47
14.
Olaf Christensen
Aarhus 1900 Orientering
2:25:36
+86:31
15.
Keld Abrahamsen
Aarhus 1900 Orientering
2:26:56
+87:51
Ebbe Kajberg
OK Sorø
MP
Søren Munthe
Mariager Fjord OK
MP
Peer Straarup
Horsens OK
DNS
H70
(16 / 16)
Time
Behind
1.
Jørgen Münster-Swendsen
Søllerød OK
29:01
2.
Eigil Nielsen
Horsens OK
30:42
+1:41
3.
Carl Malling
Randers OK
31:38
+2:37
4.
Karl Kristian Terkelsen
OK GORM
32:49
+3:48
5.
Svein Kåre Glendrange
Stavanger Orienteringsklubb
32:58
+3:57
6.
Leif B. Nielsen
Herning Orienteringsklub
33:31
+4:30
7.
Troels Jensen
Horsens OK
34:05
+5:04
8.
Mike IntGroen
KOVZ
38:01
+9:00
9.
Steen Sørensen
OK Skærmen Værløse
40:17
+11:16
10.
Brian Jackson
RREBOR
40:41
+11:40
11.
Erik Lohse
OK ØST Birkerød
43:26
+14:25
12.
Chris Krogh
Aarhus 1900 Orientering
44:05
+15:04
13.
Jan Bartnik
Amager OK
48:07
+19:06
14.
Troels Munthe
Mariager Fjord OK
48:26
+19:25
15.
Hermann P. Jensen
Nordvest OK
48:54
+19:53
16.
Richard Clark
RREBOR
55:07
+26:06
H75
(6 / 6)
Time
Behind
1.
Jørn Thomsen
Kolding OK
41:47
2.
Arne Pedersen
Mariager Fjord OK
47:23
+5:36
3.
Palle Møller Nielsen
Odense OK
48:21
+6:34
4.
Eric Gautier
Søllerød OK
55:04
+13:17
5.
Erik Nielsen
Amager OK
1:02:18
+20:31
6.
Flemming Wedell
Odense OK
1:26:44
+44:57
H85
(1 / 1)
Time
Behind
1.
Preben Eriksen
Viborg OK
34:20
Open 1
(32 / 32)
Time
Behind
1.
Alex Careas
Interlopers
48:27
2.
Anders Felde Olaussen
NTNUI
48:33
+0:06
3.
Rokas Vaitkus
Lithuania
55:35
+7:08
4.
Kustu Künnapas
HOK
56:35
+8:08
5.
Gjedrius Leonaureks
Uden klub
59:09
+10:42
6.
Ugne Gineikaite
Lithuania
59:11
+10:44
7.
Martin Busch
OK Snab
59:57
+11:30
8.
Henrik Uhlemann
Kolding OK
1:00:05
+11:38
9.
Akvile Bartkevičiūtė
Lithuania
1:00:06
+11:39
10.
Marie Liland
Nydalens Skiklub
1:01:28
+13:01
11.
Tessa Burns
Hawkes Bay Orienteering Club
1:02:40
+14:13
12.
Johan Larsson
OK Skogshjortarna
1:05:20
+16:53
13.
Jakob Q Christensen
Odense OK
1:06:28
+18:01
14.
Piibe TammeMäe
SK100
1:08:53
+20:26
15.
Michael Thygesen
OK Snab
1:09:02
+20:35
16.
Hugo Lindbärg
OK Södertörn
1:10:45
+22:18
17.
Marie Tammemäe
SK100
1:11:08
+22:41
18.
Jess Sewell
North West Orienteering Club
1:14:07
+25:40
19.
Alberte Loft Thyssen
Horsens OK
1:14:41
+26:14
20.
Triinu Rooni
Tartu Katoliku SK
1:16:42
+28:15
21.
Johan Frederik Schjødt
OK Pan
1:16:47
+28:20
22.
Martin Brink Termansen
OK Syd
1:17:41
+29:14
23.
Garry Morrison
RACO
1:18:39
+30:12
24.
Jonas Bo Kirk Egdal
OK Melfar
1:20:28
+32:01
25.
Sten Skytte Kirkegaard
Tisvilde Hegn OK
1:21:59
+33:32
26.
Jens Kr. V. Petersen
OK GORM
1:22:02
+33:35
27.
Hanne Fogh
FSK Orientering
1:23:27
+35:00
28.
Gergely Zarközy
MOM
1:25:41
+37:14
29.
Thomas Hornbæk
OK Pan
1:33:05
+44:38
30.
Michael Knightbridge
North West Orienteering Club
1:47:41
+59:14
Bo Simonsen
FIF Hillerød
MP
Peter Feilberg
Uden klub
MP
Open 2
(28 / 28)
Time
Behind
1.
Rita Sarközi
MOM
45:55
2.
Kennet Andersson
Grycksbo IF OK
49:04
+3:09
3.
Lisa Jonsson Nordiu
Skåneslättens OL
49:09
+3:14
4.
Hedda Kärner Grooss
Allerød OK
52:20
+6:25
5.
Andreas Duc Jørgensen
Tisvilde Hegn OK
53:29
+7:34
6.
Laurits Egdal Kortegård
OK Melfar
54:26
+8:31
7.
Børge Pedersen
Nydalens Skiklub
56:53
+10:58
8.
Ole Binder
OK GORM
58:28
+12:33
9.
Rikke Binder
OK GORM
58:32
+12:37
10.
Polsini Franco
OLV Baselland
1:00:41
+14:46
11.
Vincent Becker
Søllerød OK
1:00:53
+14:58
12.
Julia Rangert
IK Hakarpspojkarna
1:01:25
+15:30
13.
Hanna Johannesson
Ronneby OK
1:01:26
+15:31
14.
Peter Becker
Søllerød OK
1:01:49
+15:54
15.
Dennis Øbro
Tisvilde Hegn OK
1:02:07
+16:12
16.
Søren Germann
OK GORM
1:02:37
+16:42
17.
Henning Hansen
Horsens OK
1:06:34
+20:39
18.
Urtė Čaplikaitė
Lithuania
1:09:33
+23:38
19.
Riikya Eerula
Tampereen Pyrintö
1:09:42
+23:47
20.
Kairun Martson
Estonia
1:10:01
+24:06
21.
Steen Schelle Jensen
OK Snab
1:10:49
+24:54
22.
Johanna Wilhelmsson
Karlskrona SOK
1:15:29
+29:34
23.
Amanda Isaksen
OK Snab
1:16:07
+30:12
24.
Kay Knightbridge
North West Orienteering Club
1:29:50
+43:55
25.
Fiona Becker
Søllerød OK
1:31:40
+45:45
Anders Hav Bachhausen
FIF Hillerød Orientering
DNF
Anne Mette Abplanalp
Kolding OK
DNF
Jens Frandsen
OK Sorø
DNF
Open 3
(14 / 14)
Time
Behind
1.
Michael GranQvist
OK Ravinen
23:41
2.
Frida Kärner Grooss
Allerød OK
26:26
+2:45
3.
Ann Granqvist
OK Ravinen
29:58
+6:17
4.
Kersti Kärner
Allerød OK
31:27
+7:46
5.
Jack Skrydstrup
Kolding OK
31:50
+8:09
6.
Allan Skouboe
Horsens OK
32:51
+9:10
7.
Frida Forsberg
Tullinge SK
35:37
+11:56
8.
Hans Larsen
Faaborg OK
39:37
+15:56
9.
Jørgen Thyssen
Horsens OK
41:44
+18:03
10.
Monique van Looan
minor
56:29
+32:48
11.
Herluf Jensen
Svendborg OK
56:38
+32:57
12.
Aase Thyssen
Horsens OK
1:04:52
+41:11
13.
Johanne Lind
Ballerup OK
1:16:10
+52:29
Aksel Skovlyst
Faaborg OK
MP
Open 4
(3 / 3)
Time
Behind
1.
Severin Kilden
OK Pan
40:06
2.
Andreas Myrvold Skovlyst
Kongsberg OL
40:55
+0:49
3.
Andreas Herne
TA OK
42:24
+2:18
Open 5
(4 / 4)
Time
Behind
1.
Johanna Pihlstrøm
OK Landehof
47:35
2.
Sejer Bloch Rosenvinge
OK Snab
1:04:31
+16:56
3.
Aileen Runde
Kristiansand OK
1:08:51
+21:16
4.
Ebbe Bloch Rosenvinge
OK Snab
1:11:52
+24:17
Open 6
(8 / 8)
Time
Behind
1.
Lea Ellegaard Kokholm
Horsens OK
22:11
2.
Valdemar Egdal Kortegård
OK Melfar
29:37
+7:26
3.
Birgitte Andersen
Helsingør SOK
31:08
+8:57
4.
Victor Andersen
OK Øst
39:09
+16:58
5.
Camilla Lind
OK FROS
40:05
+17:54
6.
Ulla Larsen
Herlufsholm OK
1:21:36
+59:25
Asta Eiklenum
Silkeborg OK
MP
Ellen Rosalie Brandt Møller
Uden klub
MP

Created by MeOS: 08-07-2019 23:20:07